• Beseda o drogách

• Beseda o drogovej závislosti

Komunita Cenacolo je kresťanské združenie, ktoré prijíma stratených mladých ľudí, nespokojných, búriacich sa, zúfalých, tých, ktorí chcú nájsť samých seba a zmysel života.

A práve dvaja páni z tejto komunity nás dňa 16. 3. 2013 navštívili na našej škole a prišli nám, deviatakom, niečo porozprávať z ich života.

Pre mňa to bolo veľmi zaujímavé. Počúvala som dvoch ľudí, ktorí prekonali závislosť na drogách a postavili sa pred nás s tým, že nám rozprávali o svojom živote, o tom, ako sa dostali k drogám a podobne. Myslím, že málokto z nás by to dokázal. Títo dvaja páni sa dostali k drogám tak, ako väčšina mladých ľudí na Slovensku.

Príbeh jedného z nich ma prekvapil. Rozprával nám, že k drogám sa dostal len preto, lebo chcel byť „OK“. Hovoril, že nemal úplne všetko, na čo si ukázal prstom, ale mal všetko, čo potreboval. Škola mu išla dobre až tak, že mu začali spolužiaci hovoriť „bifľoš“. A on nechcel byť tým bifľošom, ktorého si nikto nevšíma a tiež chcel mať to, čo mali aj ostatné deti. A tak sa to uňho začalo...

Ten druhý pán zažil tiež niečo podobné, avšak ešte viac zostal závislý na drogách, keď mu zomrela mama na rakovinu.

Obaja muži potom, čo zostali na ulici, sa napokon spamätali a povedali si, že to takto ďalej nejde. A tak vstúpili do Cenacola.

Podľa mňa si títo dvaja páni vybrali správnu cestu, keď sa rozhodli vstúpiť do komunity. Začali brať život úplne inak, z iného pohľadu a učia sa zodpovednosti. Komunita Cenacolo je skvelá tým, že tam nikdy nie si sám. Rozprávali nám, že vždy majú čas, aby sa porozprávali o tom, čo ich trápi. Vďaka tejto komunite si uvedomili, že aj oni chcú žiť normálnym životom ako ostatní ľudia a mať rodinu.

Bolo veľmi zaujímavé počúvať, čím si v živote prešli. Myslím, že najhoršie na tom bolo to, že až keď dospeli, si uvedomili, čo vlastne spôsobili.

Ivana Petrášová, 9. B