• Mladý vedec

• Dobrodružné bádanie malých vedcov

Dňa 18.5. 2013 sa na ZŠ Duklianska uskutočnila akcia Dobrodružné bádanie malých vedcov. Nádejní mladí vedci – žiaci 4. ročníka si vyskúšali, aké je to vedecky bádať a zároveň si preverili svoje vedomosti z prírodovedných predmetov.

V triedach a v telocvični ich čakali stanovištia s rôznymi úlohami. V triede 4.A sa ocitli na „Pirátskom ostrove,“ kde ich čakali dvaja piráti. Aby sa odtiaľ vyslobodili, museli vylúštiť odkaz v morzeovke. Svoju predstavivosť si preverili na stanovišti, kde z rôznych geometrických tvarov z papiera skladali zvieratká a tváričky s ľubovoľným výrazom. V telocvični boli pripravené veľmi zaujímavé chemické pokusy. Žiaci mohli pozorovať zmenu sfarbenia výluhu červenej kapusty a veľmi ich pobavil pokus, pri ktorom unikajúci oxid uhličitý nafúkol balónik. Potom sa štvrtáci zahrali na prírodovedcov . Pod mikroskopom skúmali drobné živočíchy, riešili úlohy pri vystavených exponátoch zvierat a určovali  ihličnaté dreviny. Mali možnosť vyskúšať si jednoduché pokusy z fyziky. Zapojili si elektrický obvod a sledovali elektromagnetické javy. Taktiež ich zaujal periskop, dozvedeli sa ako jednoducho si môžu zhotoviť vznášadlo a následne s ním manipulovať. Pri pokusoch s kvapalinami sledovali povrchové napätie a pozorovali zmeny polohy ťažiska pri pohybe telesa. Na záver počítali príklady na rôznych počítadlách. Po vyriešení každej úlohy dostali deti písmenko a keď ich mali všetky, poskladali si z nich tajné heslo.            I keď vonku bolo daždivé počasie, malí vedci prežili zábavné sobotňajšie dopoludnie v našej škole. Určite ich zážitky a nové poznatky inšpirovali a motivovali k tomu, aby sa v budúcom školskom roku s ešte väčším záujmom pustili do bádania na hodinách prírodovedných predmetov.