• Súťaž GALÉRIA TALENTOV

1. miesto v celoslovenskej súťaži  GALÉRIA TALENTOV

V ZŠ s MŠ Jána Bakossa v Banskej Bystrici nájdete v týchto dňoch Galériu talentov. Je to výstava viac ako 150 výtvarných diel, 115 fotografií a zhruba 70 literárnych ukážok literárnej tvorby.

Sme veľmi hrdí, že sú medzi nimi aj víťazné básne našej žiačky z 9. C Maryan Elen Adote, ktorá získala za svoju vlastnú tvorbu vzácne 2. miesto spomedzi všetkých literárnych prác v kategórii poézia.

Cieľom tejto súťaže je podporovať a rozvíjať detský talent i tvorivosť. Mladí autori verejne prezentujú a tvorivo konfrontujú svoje umelecké diela. Do súťaže sa každoročne zapojí priemerne 400 talentov zo základných škôl a osemročných gymnázií v rámci celej krajiny.

V každej kategórii sú ocenené prvé tri miesta a odovzdaná je tiež Cena riaditeľa školy, ako aj Cena poroty. Najlepší z najlepších dostanú pamätnú plaketu a knižné poukazy.

Z celého srdca Maryan blahoželáme a prajeme jej, aby sa aj naďalej venovala vlastnej tvorbe a takto prinášala čitateľom jej básní potešenie.

A možno raz na pultoch kníhkupectiev nájdeme zbierku básní s jej menom. Pre zvedavých čitateľov pripájame aj jednu z víťazných básní.

Ešte raz. Blahoželáme!

Mgr. Iveta Mutňanská

Kvetinový muž

Kvetinový muž je jednoducho kvetinový muž.
            Na pery si dáva kvetinový rúž.
            V rukách nosí kvetiny.
            Rozdáva ich v prospech rodiny.

Ubúdajú z neho malé kvietky.
            Letia voľno ako holubice z klietky.
            Kvetinový muž rád baví ľudí.
            No, bohužiaľ , sa pri ňom každý nudí.

Kvetinový muž nevie, kam patrí.
            Ľudia sa ho zakaždým zľakli.
            Kvetom smrdí človečinou.
            Vraj nie je ničím, iba ľudskou špinou.

Kvetinový muž sa nemá rád.
            Prestáva tušiť, kto je jeho kamarát.
            Vždy túžil iba po láske.
            A preto závidí každej kráske.

Kvetinový muž sa opúšťa.
            Zmeniť sám seba skúša.
            Roky bolesti môže skryť v zemine.
            A nakoniec v nej aj zahynie.

• 7.A na futbale

• Dňa 10.5. 2023 sme sa zúčastnili prípravného medzištátneho  zápasu Slovensko vs. Česko WU 15.

Mgr. Lenka Matušková

• Inovatívne metódy vo vyučovaní matematiky na ZŠ Duklianska „Matematické prechádzky“

• Učitelia  matematiky z druhého stupňa a vybraní učitelia z 1.stupňa sa rozhodli vyučovať matematiku aj trochu inak. Zapojili sa do projektu „Matematické prechádzky“. Absolvovali aktualizačné vzdelávanie, ktoré ponúka katedra matematiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre pod vedením doc. PaedDr.  Janky Medovej a doktorantky Mgr. Silvie Haringovej. Učitelia sa na školení naučili tvoriť úlohy priamo v exteriéri, v reálnych situáciách a následne ich zadávať do mobilnej aplikácie MathCityMap. Tvorba matematických prechádzok je  medzinárodný projekt, ktorý vznikol na Univerzite vo Frankfurte nad Mohanom. Pokračovanie na Slovensku má na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, z ktorej sa šíri medzi jednotlivé základné a stredné školy. Základná škola Duklianska v  Bánovciach nad Bebravou sa zapojila aj do tvorby úloh, a tak sa stane partnerskou  školou. Matematické prechádzky sú tvorené pre jednotlivé ročníky, alebo sú zamerané tematicky pre dané učivo. Pani učiteľky ich po teoretickom školení vytvorili a zostavili celú prechádzku, ktorú následne absolvovali vybraní žiaci. Prvú prechádzku si vyskúšali žiaci  1.stupňa z 3.B na námestí v Bánovciach nad Bebravou, ktorú zostavili pani učiteľky Mgr. Lívia Matejová, Mgr. Viera Kopčanová, Mgr. Michaela Mášiková a Mgr. Dagmar Kopecká. Po prekontrolovaní úloh zodpovednými mentormi a vychytaní chýb si ju následne vypracovali aj žiaci z 3.A, 3.C a  4.B Pre druhý stupeň, konkrétne pre 8. ročník  vytvorili učitelia matematiky z 2. stupňa Mgr. Marián Igaz, RNDr. Daniela Kučavíková, Mgr. Marcela Trenčanská, Mgr. Iveta Kojdová prechádzku v areáli školy. Túto prechádzku absolvovali žiaci z tried 8.C, 8.A a 8.B. Žiakom sa úlohy priamo v teréne a reálnom živote veľmi páčili. Najviac ich oslovilo to, že sa mohli učiť vonku, v skupinách, za pomoci tabletov (mobilov) a pochopili ako môžu využiť teoretické poznatky v praxi.

Mgr. Marcela Trenčanská

• Filmový večer ôsmakov v škole

• V piatok 5.5.2023 sa žiaci ôsmeho ročníka stretli v škole po vyučovaní a urobili si krásne popoludnie. Chlapci si zahrali v telocvični stolný tenis a dievčatá si zahrali rôzne spoločenské hry. Po zotmení si objednali pizzu urobili pukance a pozreli zaujímavý film.