Objavovanie Austrálskeho zväzu
13. 11. 20249. A mala v piatok netradičnú hodinu geografie, počas ktorej sa učili o Austrálskom zväze. Zameriavali sme sa na hlavné mesto, Canberra, a preskúmali sme aj niektoré z najväčších miest, ako sú Sydney, Melbourne a Brisbane.
Hodina bola obohatená o využitie virtuálnej reality, čo nám umožnilo „navštíviť“ tieto mestá priamo z triedy. Prechádzali sme sa po ikonických miestach, ako je Sydney Opera House a Melbourne’s Federation Square.
Okrem toho sme sa dostali aj k najvyššiemu vrchu Austrálie, Mount Kosciuszko, a nezabudli sme ani na Eyrsovu skalu Uluru, ktorá je známa svojou majestátnosťou a kultúrnym významom pre pôvodných obyvateľov. Tento zážitok nám pomohol lepšie pochopiť geografické a kultúrne aspekty Austrálie a ukázal nám, aké fascinujúce môže byť učenie sa prostredníctvom technológie. Tešíme sa na ďalšie objavovanie!Mitalová
OKRESNÉ KOLO V STOLNOM TENISE 3. miesto chlapcov
12. 11. 2024Dňa 11.11. sa uskutočnilo okresné kolo v stolnom tenise na ZŠ Komenského. Naši chlapci v zložení L. Cyrzyk, M. Špánik, F. Kucka a S. Turčan si vybojovali krásne 3. miesto. Chlapcom srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších športových úspechov.
„Timravina studnička“ – krásne 2. miesto
12. 11. 2024Dňa 29. októbra 2024 sa uskutočnilo regionálne kolo celoštátnej súťaže v umeleckom prednese pôvodnej slovenskej prózy „Timravina studnička“. Súťaž sa konala v budove Trenčianskeho samosprávneho kraja v Trenčíne, v priestoroch Trenčianskeho osvetového strediska. Stretli sa tu vynikajúci recitátori z celého kraja.
Žiačka našej školy Viktória Danišová zo 7. C triedy obsadila pekné 2. miesto vo svojej 3. kategórii, v ktorej súťažili žiaci 7. – 9. ročníka ZŠ. Viktórii srdečne blahoželáme a držíme palce v ďalších súťažiach.
Mgr. Jana Michaličková
Futbal mladších žiačok
12. 11. 2024Dňa 6.11.2024 sa uskutočnilo regionálne kolo vo futbale mladších žiačok v Bánovciach nad Bebravou. Naše žiačky sa umiestnili na krásnom 2.mieste. Srdečne gratulujeme.
Aj chémia môže byť jednoduchá a zábavná
12. 11. 20243Traduje sa, že chémia je nudná, nezaujímavá, náročná a zbytočná do života. Preto my na hodinách chémie v 7.B pracujeme tak, aby sme vyvrátili tieto neadekvátne názory. Žiaci sa prezliekli do bielych plášťov a vyskúšali si oddeľovacie metódy v praxi. Pracovali v skupinách, čím sa podporujú vzťahy a pozitívna klíma v triede. Dôležitou stránkou laboratórnych úloh je aj zodpovednosť za svoju úlohu, ktorá ovplyvňuje celok. Žiakom sa hodina páčila a zistili, že:
Aj chémia môže byť jednoduchá a zábavná.
Mgr. Lenka Matušková
Svetový Slovák Štefánik
7. 11. 20242Žiaci 9. ročníka ZŠ Duklianska navštívili 28.10.2024 Mestské divadlo v Trenčíne.
Práve tento dátum niesol v sebe symboliku 106. výročia vzniku Československej republiky.Mali sme možnosť prostredníctvom inscenácie s názvom Svetový Slovák Štefánik spoznať lepšie osobnosť, úspechy a význam tohto veľkého Slováka.
Na začiatku predstavenia sme mohli vidieť na pódiu panely s fotografiami a informáciami o Štefánikovi a herci divadla povedali k tomu pár sprievodných slov.
Potom sa začal odohrávať príbeh. Príbeh bystrej mysle, planúceho srdca a uhrančivých očí človeka, ktorý bol vedcom (astronómom, meteorológom a vynálezcom), fotografom, iluzionistom, cestovateľom, letcom, vojakom, ale najmä neprekonateľným diplomatom, úžasným vizionárom a vyberaným spoločníkom. Svojmu národu priniesol vytúženú slobodu, no jeho šťastie zostalo nenaplnené. Výpravná scénografia, historicky verné kostýmy, pôvodná hudba a množstvo skvelých hereckých výkonov.Autorom príbehu je Zuzana Mišáková a inscenáciu režíroval Karol Rédli. Hlavnú úlohu Štefánika stvárnil Juraj Hrčka.
Žiaci mali pekný zážitok a prístupnou formou si rozšírili vedomosti o osobnosti M. R. Štefánika.(Mgr. Lavríková, PaedDr.Petrovová)
Praktická hodina biológie v 7.B a 7.C
7. 11. 20242Na praktickej hodine biológie si žiaci nacvičili zručnosti práce s mikroskopom a pozorovali vlastné vytvorené preparáty - pierka vtákov. Okrem vedomostí z biológie sa učia aj spolupracovať v skupine a vytvárať medziľudské vzťahy.
Mgr. Lenka Matušková
Aj na olympiáde zo slovenčiny sa môžeš zapotiť
6. 11. 2024Ako je to možné? Veď si to vyskúšajte! Za 30 minúť vypracovať test s 25 otázkami, ktorého súčasťou sú aj tri texty zamerané na čítanie s porozumením.
Už po tejto prvej disciplíne sa vám parí z hlavy, a to vás čakajú ešte dve. Musíte nielenže pretransformovať text na úplne iný žáner a dodržať pri tom rôzne kritériá, ako je pravopis, úhľadnosť, vnútorná kompozícia daného žánru a forma, ale v poslednej časti si aj pripraviť prejav na zadanú tému a ten povedať spamäti, sebavedomo a presvedčivo, aby ste všetkých zaujali.
Po takomto výkone sú spotené nielen ruky, ale aj všetky mozgové závity.
Preto skladám klobúk pred našimi deviatakmi a ôsmakmi, že si na túto súťaž trúfli a tento rok vytvorili opäť úžasnú atmosféru.
Na 1. mieste s postupom do okresného kola, ktoré sa bude konať 13. 11. 2024 v CVČ sa umiestnila Kristína Hoššová z 9. C, na 2. mieste Zoja Horníková a Simon Ján Turčan z 9. C a na 3. mieste Alžbeta Mária Phillips z 9. C.
Okrem nich sa olympiády zúčastnilo ďalších 9 žiačok a z nich boli úspešnými riešiteľkami:
Kristína Číková (9. C), Aneta Ševcechová (9. B) a Simona Mikundová (8. A).
Byť všestranným slovenčinárom vôbec nie je jednoduché a naši žiaci opäť prekonali svoje hranice.
Držíme ti palce Kristínka, nech ti trinástka prinesie šťastie!!!
p. učiteľka Mutňanská
Divadlo v škole
6. 11. 20244Zábava, herecké umenie, hudba, tanec, interakcia s deťmi, rýmovačka – toto všetko sme dnes zažili v našej škole. Vystúpenie bolo vtipné, zaujímavé aj poučné.
Tešíme sa na ďalšie takéto akcie.
Učiteľky 1. stupňa
Zážitková biológia v 5.C
5. 11. 20248Na biológii v 5.C sa učilo bez písania poznámok. Žiaci sa učili zážitkovo na biologickom materiály, ktorý si sami priniesli priamo z prírody. Pozorovali machy rôznych druhov. Videli aj výtrusnice s výtrusmi a teda aj spôsob rozmnožovania machov.
M. Trenčanská
Príbytky Slovanov
4. 11. 2024Ako žili Slovania a ako vyzerali ich príbytky sa štvrtáci dozvedeli na hodinách vlastivedy, ale aj z fotiek z exkurzie starších žiakov. Na chvíľu sa preniesli v časopriestore a skúsili si vytvoriť vlastné zmenšené zemnice a osady našich predkov na hodinách pracovného vyučovania. Dokonca sa presvedčili, že Svätopluk mal pravdu, keď svojim synom pripomínal, že ak budú pracovať a rozmýšľať spoločne, pôjde im všetko ľahšie. Ako sa spoločné dielka v 4.A a 4.C vydarili, môžete posúdiť.
Mgr. E. Michalíková, Mgr. B. Podobová