• Aj na olympiáde zo slovenčiny sa môžeš zapotiť

          • Ako je to možné? Veď si to vyskúšajte! Za 30 minúť vypracovať test s 25 otázkami, ktorého súčasťou sú aj tri texty zamerané  na čítanie s porozumením.

            Už po tejto prvej disciplíne sa vám parí z hlavy, a to vás čakajú ešte dve. Musíte nielenže pretransformovať text na úplne iný žáner a dodržať pri tom rôzne kritériá, ako je pravopis, úhľadnosť, vnútorná kompozícia daného žánru a forma, ale v poslednej časti si aj  pripraviť prejav na zadanú tému a ten povedať spamäti, sebavedomo a presvedčivo, aby ste všetkých zaujali.

            Po takomto výkone sú spotené nielen ruky, ale aj všetky mozgové závity.

            Preto skladám klobúk pred našimi deviatakmi a ôsmakmi, že si na túto súťaž trúfli a tento rok vytvorili opäť úžasnú atmosféru.

            Na 1.  mieste s postupom do okresného kola, ktoré sa bude konať 13. 11.  2024 v CVČ sa umiestnila Kristína Hoššová z 9. C, na 2. mieste Zoja Horníková a Simon Ján Turčan z 9. C a na 3. mieste Alžbeta Mária Phillips z 9. C.

            Okrem nich sa olympiády zúčastnilo ďalších 9 žiačok a z nich boli úspešnými riešiteľkami:

            Kristína Číková (9. C), Aneta Ševcechová (9. B) a Simona Mikundová (8. A).

             

            Byť všestranným slovenčinárom vôbec nie je jednoduché a naši žiaci opäť prekonali svoje hranice.

            Držíme ti palce Kristínka, nech ti trinástka prinesie šťastie!!!

             

            p. učiteľka Mutňanská

          • Divadlo v škole

          • Zábava, herecké umenie, hudba, tanec, interakcia s deťmi, rýmovačka – toto všetko sme dnes zažili v našej škole. Vystúpenie bolo vtipné, zaujímavé aj poučné.

            Tešíme sa na ďalšie takéto akcie.

            Učiteľky 1. stupňa

          • Zážitková biológia v 5.C

          • Na biológii v 5.C sa učilo bez písania poznámok. Žiaci sa učili zážitkovo na biologickom materiály, ktorý si sami priniesli priamo z prírody. Pozorovali machy rôznych druhov. Videli aj výtrusnice s výtrusmi a teda aj spôsob rozmnožovania machov.

                                                                              M. Trenčanská

          • Príbytky Slovanov

          • Ako žili Slovania a ako vyzerali ich príbytky sa štvrtáci dozvedeli na hodinách vlastivedy, ale aj z fotiek z exkurzie starších žiakov. Na chvíľu sa preniesli v časopriestore a skúsili si vytvoriť vlastné zmenšené zemnice a osady našich predkov na hodinách pracovného vyučovania. Dokonca sa presvedčili, že Svätopluk mal pravdu, keď svojim synom pripomínal, že ak budú pracovať a rozmýšľať spoločne, pôjde im všetko ľahšie. Ako sa spoločné dielka v 4.A a 4.C vydarili, môžete posúdiť.

            Mgr. E. Michalíková, Mgr. B. Podobová

          • Strašidielkové popoludnie

          • Dňa 25. októbra sa v našej škole uskutočnilo strašidielkové popoludnie. Všetci sme sa stretli v telocvični, aby sme si mohli prezrieť rôzne strašidelné masky a príšerky. Deti súťažili v rôznych disciplínach, po ktorých nasledovala veľká strašidielková párty aj metlový tanec. Po príjemne strávenom popoludní si deti našli sladké prekvapenie vo veľkom čiernom vreci.

            Mikušová

          • Halloweenska NOC V ŠKOLE

          • Žiaci 5.C a 6.C triedy zostali z 25.10. 2024  na 26.10. 2024 spať v škole. Nebolo to však kvôli  klasickému vyučovaniu, ale prilákali ich aktivity, ktoré sa počas tejto zaujímavej noci v škole konali. Žiaci sa aj niečo naučili prostredníctvom Matematických prechádzok, kde museli vyriešiť zaujímavé Halloweenske matematické úlohy pomocou tabletov cez  aplikáciu. Tiež si zasúťažili v družstvách v Pytagoriádovom matboji.  Potom prebiehali energické súboje v turnaji v stolnom futbale. A na záver sa riadne zabavili a vyšantili na Halloweenskej párty. Ráno odchádzali zo školy síce nevyspatý ale spokojní a plní zážitkov.

            M. Trenčanská, M. Igaz

          • Halloween v 1. ročníku

          • V piatok sme v 1. ročníku oslávili Halloween, ktorý sa niesol v znamení kostýmov a zábavy. Deti prišli prezlečené za čarodejnice, duchov, netopiere a ďalšie strašidelné postavy. Spoločne sme tvorili halloweenske ozdoby, riešili hádanky a vystrihovali papierové tekvice. Nechýbali ani sladké odmeny za odvahu a kreativitu! Tento deň plný smiechu a hravosti si deti naozaj užili.

            Triedne učiteľky 1.A, 1.B, 1.C

          • Predponové bábovky zo 4.A


          • O tom, že aj predpony môžu chutiť  sa presvedčili žiaci zo 4.A, keď si prepísali recept na prípravu bábovky. Spoločne od- vážili, pri- liali, vy- šľahali, u- piekli, po- cukrovali a samozrejme to najlepšie Z- JEDLI.

            Svoje bábovky priniesli ochutnať cukrárky: Saška Lazárová, Katka Janušková a nedal sa zahanbiť ani Dávidko Trepáč.

          • Druháci v knižnici

          • Z malých prváčeniec sa stali šikovní druháci, ktorí vedia dobre čítať. Preto naplno využívajú svoje čitateľské preukazy. Spoločne si boli požičať nové knižky, plné dobrodružstva a s chuťou sa pustili do ich čítania.

          • TVORIVÉ DIELNE V SKLÁRNI A PIESKOVÉ GULE NA DNE MORA

          • V utorok 22. 10. 2024 sa žiaci 5., 6. a 7.ročníka zúčastnili exkurzie do Sklárskeho skanzenu vo Valaskej Belej a pozreli si pieskové gule v obci Chrenovec-Brusno.

             

            Sklársky skanzen - Sklený sen je originálne miesto, kde  mali žiaci možnosť spoznať ako naši predkovia vedeli pracovať so žeravým sklom. Prácu so sklom naživo nielen videli, ale kto chcel, mohol si vyskúšať a zistiť, že technika práce so sklom nie je taká jednoduchá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať (viď foto).

             

            Obec Chrenovec-Brusno ponúka jedno z mála miest, kde sa reálne zachovali pieskové gule, ktoré svoj tvar nadobudli bez zásahu človeka.  Vznikli, tak, že tam kedysi pred tisíckami rokov bolo more, čoho dôkazom sú nájdené lastúry či zub žraloka.

             

            Žiaci sa tu rozbehli nielen ku guliam, ale zaujal ich aj jemný piesok v lome, ako dôkaz morského dna.

            Exkurzia bola vhodným prepojením medzi predmetmi techniky, dejepisu, geografie, biológie.

            Mgr. Gazárková

             

          • Sloh v 4.A

          • Na hodinu slohu do 4.A zavítala „Mia“. Že kto to je? Nie, nie je to nová žiačka, ale zvieratko – škrečok džungarský. Priniesla ho Ellinka Viktoríni. To bolo radosti medzi deťmi. A zrazu napísať umelecký text o škrečkovi - bola hračka. Veď všetci videli na vlastné oči, že má telíčko malé ako loptička, srstičkú jemnú ako hodváb, očká ako gombičky. Mii sa v triede veľmi páčilo, spoločne s deťmi si veselo zašantila a po vyučovaní unavená sladko zaspinkala vo svojom brlôžku.

                                                                                       Podobová, tr. uč.

          • Priestorová predstavivosť piatakov využitím GeoGebra apletov.

          • Priestorovú predstavivosť v rámci témy Stavby z kociek sa piataci učili nielen s tradičnými pomôckami – penovými kockami, ale aj využitím moderných pomôcok – GeoGebra apletov. K jednotlivým GeoGebra apletom sa žiaci dostali oskenovaním QR-kódov do vlastných smartfónov, ktoré ich následne prepojili na GeoGebra knihu. Jednotlivé GeoGebra aplety obsahovali rôzne stavby z kociek, ktoré v aplikácii mohli žiaci otáčať manuálne zo všetkých strán, zmenšovať i zväčšovať alebo sa tiež mohli vrátiť na základné pohľady pomocou tlačidiel nachádzajúcich sa priamo v každom aplete. Rozvoj priestorovej predstavivosti našich piatakov bol teda podporený nielen manuálnou prácou s penovými kockami, ale aj 3D modelovaním v smartfónoch.

            Laššová, Trenčanská