• Okresné kolo Technickej olympiády

• Dňa 24.11.2022 sa konalo po dvojročnej prestávke v priestoroch ZŠ Školská okresné kolo Technickej olympiády. Súťaž prebiehala v kategórii A - súťažných dvojíc a kategórii B -  jednotlivcov. Našu školu reprezentovali v staršej kategórii dvojíc žiaci Ján Stránsky8.CDavid Matuška8.B. Mladšiu kategóriu jednotlivcov zastupoval Marek Sirotný zo 7.C. Súperenie prebiehalo z dvoch častiach. V prvej časti súťažiaci písali test z teoretických vedomostí zameraných na elektrotechniku, vlastnosti materiálov, výrobných postupov a ekonómiu. V druhej časti žiaci vyrábali výrobok na základe technickej dokumentácie. Výsledné umiestnenie tvorilo sčítanie bodov, ktoré súťažiaci dosiahli v teoretickej a praktickej časti.  V silnej konkurencii naši žiaci obstáli veľmi dobre, keď v oboch kategóriách dosiahli pekné 3. miesto a stali sa úspešnými riešiteľmi 13.ročníka Technickej olympiády. Našim reprezentantom gratulujeme a prajeme im veľa síl do ďalších ročníkov technickej súťaže.

Mgr. Miroslav Libič

• Olympiáda v anglickom jazyku - školské kolo

• Dňa 15.11.2022 sa uskutočnila olympiáda v anglickom jazyku, ktorá pozostávala z písomnej a ústnej časti.

V kategórii 1A
            1.miesto Simona Richtárechová
            2.miesto Juraj Malorka
            3.miesto Simon Turčan

V kategórii 1B
            1.miesto Miriam Tuchyňová
            2.miesto Marián Adote
            3.miesto Natália Mikundová

V kategórii 1C
            1.miesto Kealen Anderson
            2.miesto Adrián McKenzie
            3.miesto Alžbeta Phillips

Všetkým zúčastneným blahoželáme a víťazom prajeme veľa úspechov v okresnom kole.

• Matboj - matematická súťaž

• Dňa 10.11. 2022 sa žiaci ZŠ Duklianskej zúčastnili tímovej súťaže Matboj. Súťažili v štvorčlenných družstvách a vypracovávali spoločne niekoľko sérii úloh. Každý si zvolil svoju stratégiu a tak sa snažil vypočítať čo najviac príkladov. Naši žiaci sa v rámci Slovenska umiestnili na veľmi pekných miestach.

Na 6.mieste sa umiestnili žiaci 8.C v zložení Šimon Bitarovský, Ján Stránsky, Jakub Janáč a Adam Kosec.

Na 7.mieste sa umiestnili žiaci 7.ročníka v zložení Kristína Hoššová, Barbora Matejíčková, Simon Turčan a Juraj Maláska.

Na 8. mieste boli žiaci 5.C a súťažili Peter Bereš, Dominik Ševčík, Katarína Bauerová a Viktória Danišová.

Na 10. mieste sa umiestnili deviataci z 9.C v zložení Lara Stošičová, Magdaléna Markovičová, Michal Hrčka, Michal Švelka.

Na 13. mieste sa umiestnili šiestaci zo 6.B a to v zložení Róbert Gutten, Oliver Varhaník, Samuel Križan a Nela Mokráňova. Žiakom gratulujeme a ďakujeme za to, že sa zapojili do súťaže aj v popoludňajších hodinách.

• Týždeň vedy a techniky 7.11. – 13.11.2022 ZŠ Duklianska

• V rámci celoslovenského „Týždňa vedy a techniky“ sa po malej prestávke opäť konala prezentácia prírodných vied v našej škole. Pozvaní boli žiaci tretieho a štvrtého ročníka a predškoláci z materských škôl nášho regiónu.  Návštevníci mohli vidieť zaujímavé expozície a experimenty z fyziky a biológie, pričom vedecké témy boli spracované zábavným a poučným spôsobom. Z  fyziky boli témy zamerané na elektrické javy, magnetizmus, mechaniku kvapalín a plynov, optiku a robotiku. V učebni biológie si deti mohli vyskúšať  masáž srdca na figuríne, zoznámili  sa s kostrou človeka, naučili sa niečo o včelárstve, k modelom  zvierat priraďovali správny druh potravy, učili  sa rozlišovať jedlé a jedovaté huby. Aktivity boli pripravené interaktívne, aby boli zapojení aj návštevníci. Po splnení podmienky, ktorá obsahovala opis určitého javu, mladí vedci dostali kľúčik od kufríka, v ktorom si našli sladké prekvapenie. Spokojnosť a nadšenie detí sú najväčším poďakovaním za úsilie, ktoré bolo vynaložené pri realizácii tohto ročníka.

V rámci týždňa vedy a techniky sa naša škola zapojila v rámci Trenčianskeho robotického dňa v Trenčíne 9.11. a 10.11.2022 do súťaže robotov, ktoré zhotovili a naprogramovali žiaci 8. a 9. ročníka. Charakteristikou akcie je  medzinárodná súťažná prehliadka robotov, ktorá chce ukázať žiakov základných a stredných škôl ako technicky nadaných tvorcov s vlastnými nápadmi a riešeniami a dať im priestor prezentovať svoje myšlienky pred očami budúcich potenciálnych zamestnávateľov zameraných na strojárstvo a automatizáciu. Súťažné tímy (robotické krúžky) boli zo základných a stredných škôl z celého Slovenska, Českej republiky, Poľska a Maďarska. V kategórii Follower Easy <16 skončili  Hruška Vincent a Trenčanský Timotej s robotom Crab na 16. mieste, Hertl Kristián, Uhrin Lukáš,  Rychtárech Eliáš s robotom Vozidko skončili na 18 mieste a Kopecký Jakub, Dvorský Lukáš, Škultéty Šiomon s robotomVozidlo skončili na 19. mieste. V kategórii Follower Hard <16 sa s robotom Fridrich sa zúčastnili žiaci Melcer Enriko a  Fico Matúš. Hlavným cieľom súťaže bolo popularizovať vedu a techniku medzi mladými ľuďmi na Slovensku.

ZŠ Duklianska:

Mgr. Miroslav Libič, Ing. Adriana Neštinová, Mgr. Lenka Matušková, Mgr. Iveta Kojdová, Mgr. Marián Igaz

• Strašidelné vyučovanie v 1.C

• Dňa 26.10.si deti vyskúšali aké to je na chvíľu zmeniť sa na poriadne strašidlo. V 1.C mali deti doobeda strašidelné vyučovanie ,ktoré všetkých potešilo a tak od rána v triede pobehoval upír, kostlivec, čarodejnice ale i duchovia a iné strašné strašidlá. No a poobede si urobili v ŠKD strašidelnú zábavu všetky deti spoločne. Všetkým sa veľmi páčilo a tento deň si naplno užili.