• Bojník 2012

• Vystúpenie historickej skupiny Bojník

Dňa 13.6.2012 sa opäť na našej škole uskutočnilo vystúpenie historickej skupiny Bojník z Bojníc v rámci otvorenej hodiny dejepisu. Tentoraz bolo zamerané na tematiku historických zbraní. Deti 5.-8. ročníka  mali možnosť v školskej telocvični veľmi zaujímavým spôsobom oboznámiť sa so strelnými zbraňami, ktoré sa používali v jednotlivých obdobiach dejín. Videli prak, luk, kušu. Dozvedeli sa, že v stredoveku bola  pápežom zakázaná malá kuša, ktorá využívala šípy napustené jedom aktívnym niekedy aj sto rokov, pretože sa používala na páchanie atentátov. Žiaci tiež prakticky vyrábali čierny pušný prach z čierneho uhlia, dusičnanu draselného a síry, ktorý sa u nás v Európe objavil v 14. storočí. Videli, že po zapálení nevybuchol, ale vyhorel. Deti si mohli pozrieť aj ďalšie strelné zbrane, ako napríklad píšťaly a pištole. Píšťaly z mosadze sa vyrábali aj na území Slovenska.

Ďalej nasledoval príchod mušketierov na scénu, dobovo oblečených a vyzbrojených. Súčasťou tohto nástupu bol aj žiak našej školy, ktorý si udalosť osobne vyskúšal a išlo mu to veľmi dobre.

Žiaci sa v druhej časti vystúpenia, napriek nepriaznivému počasiu, s veľkým zaujatím presunuli na školský dvor, kde im naši hostia z Bojníka ukázali skutočné výstrely z viacerých zbraní. Takže naším areálom sa počas týchto chvíľ ozývali hrmotné zvuky a valil sa dym.

Ako sa ukázalo, aj tohtoročné vystúpenie historickej skupiny z Bojníc bolo veľmi zaujímavé, oplatilo sa ho vidieť a zažiť. Preto sa tešíme, že v budúcnosti znova zorganizujeme podobnú akciu.

viď. fotoalbum                                                                                   JanaPeniažková