• LaBáK

• Prvé kolo súťaže LaBáK

Päť žiačok z 2.B triedy pod súťažným menom Super tím v zložení: Sárka Dobrovodská, Katka Matejičková, Julka Chromíková, Nalka Poluchová a Tamarka Tuchyňová sa zapojilo do prírodovednej súťaže LaBáK určenú pre žiakov, ktorí sa zaujímajú o prírodné vedy a techniku. Súťaž si zakladá na 3 hlavných hodnotách, ktorými sú: multidisciplinarita, vedeckosť a inovatívny prístup. Súťaž má 4 súťažné kola a my sme ukončili prvé kolo.

Prvé kolo malo názov: Severná a Južná Amerika – Po súši celou Amerikou. Toto kolo malo 3 úlohy.

Prvá úloha:

Zistite, koľko krajín na americkom kontinente vieme prejsť suchou nohou, teda bez toho, aby sme museli lietať alebo plávať. Svoju cestu všetkými krajinami po suchu znázornite na mape.

Po prečítaní zadania tejto úlohy som rozmýšľal ako budeme postupovať. Na znázornenie cesty na mape Ameriky sme potrebovali mapu. Ale akú? Vytlačíme z netu? Okopírujeme z atlasu? Bude mapa dostatočne veľká, prehľadná a zároveň jednoduchá pre žiakov druhého ročníka? Ako to urobiť?

Jediné riešenie bolo takúto mapu vyrobiť. A tak sme začali kresliť a maľovať. Z internetu sme získali všetky informácie ako má mapa vyzerať, čo má obsahovať a ako sú rozložené jednotlivé štáty. Výroba mapy nás bavila aj keď to bola časovo náročná práca, ale výsledok stál zato.

Po vyhotovení mapy sme mohli znázorňovať cestu a zapisovať štáty. Najskôr žiačky uvažovali a prstom ukazovali najvhodnejšiu cestu, potom cestu znázorňovali fixkou. Dievčatá sa v zakresľovaní cesty striedali, hľadali cestu štátmi postupne od južnej, cez strednú až po severnú Ameriku. Ja som popri tom zapisoval názvy štátov, cez ktoré sme prešli a narátali sme ich presne 70. Dievčatá zakresľovanie a hľadanie rôznych ciest bavilo a myslím si, že všetci sme boli so splnením úlohy spokojní. Ako sa nám darilo si môžete pozrieť vo videu v sekcii Školská televízia.

Druhá úloha:

Pomocou interaktívnej tabule na adrese https://maps.google.com nájdite Severnú a Južnú Ameriku. Oddiaľte mapu, aby sa vám oba kontinenty zmestili na obrazovku. Následne každý člen tímu vyberie náhodné miesto na pevnine. Na zvolené miesto presuňte  žltého panáčika služby Google Street View. Vďaka panáčikovi sa môžete poprechádzať na zvolenom mieste a nemusíte pri tom opustiť ani triedu :). Pokúste sa tieto zaujímavé miesta zhmotniť na papieri alebo čiastočne vymodelovať.

Na interaktívnej tabuli sme zadali google maps. Dohodli sme sa, že každá žiačka vyberie tri miesta na mape a jedno z nich si potom vyberie, ktoré znázorni na papier (v našom prípade nakreslí alebo namaľuje). Niekedy deti ukázali na mape miesto, ktoré nebolo ničím zaujímavé (napr. dom, ulica) a niekedy sa im podarilo nájsť zaujímavé miesta. Tie potom maľovali a kreslili. Snažili sa, pomáhali si, radili si navzájom.  A ako to dopadlo môžete vidieť vo videu v sekcii Školská televízia.

3. úloha:

V okolí Severnej a Južnej Ameriky sa nachádzajú aj oblasti, kde sa vyskytuje veľa zemetrasení. V súčasnosti dokážeme zemetrasenia merať, zaznamenávať a predpovedať. Slúži nám k tomu zariadenie zvané seizmometer alebo seizmograf. Skúste si jeden vytvoriť.

Výroba seizmografu bola zaujímavá úloha. Najskôr sme si pozreli ako má seizmograf vyzerať, zohnal som potrebné pomôcky, navrhol som postup a potom sme sa pustili do samotnej výroby, do ktorej sme sa všetci zapojili.

Po zhotovení Seizmografu sme skúšali ako funguje. Zo začiatku sa nám vôbec nedarilo – hýbali sme lavicou, na ktorej bol seizmograf položený a súčasne sme hýbali aj so seizmografom, no výsledok sa nám veľmi nepáčil. Po niekoľkých skúškach kde sme skúšali metódu pokus-omyl sme prišli na spôsob ako prístroj funguje a ako zaznamenáva otrasy. Ako nám to išlo si môžete pozrieť vo videu v sekcii Školská televízia.