- Ľ.Štúr
- Cvičenie v prírode- druháci
- Stretnutie štvrtákov
- Návšteva Uhrovca
- Uganda
- Sadenie stromčekov
- Daj si čas
- Pocta starším
- Kvíz Ľ Štúra
- DARY ZEME
- Zdravé jedlo
- Titanic
- Vida centrum
- Štúr 5
- Strašidlá v 3.B
- Halloween 2015
- Halloween v 4.C
- DAB Nitra
- Stretnutie štvrtákov
- Deň jablka
- Štúrovské dobrodružstvo- výstava
- Štúrovské dobrodružstvo
- iBobor
- Hvezdáreň Žiar n.H.
- Druháci v DAB Nr
- Druháci v DSS Bn
- Čitateľská súťaž (2.C)
- Vitamínový deň v 3.B
- Maškrtníček v 3.A a 3.B
- Mikuláš
- Prišiel k nám december
- Hodina dejepisu trochu inak
- Lebo zlodej to vie
- Vtáčie búdky
- Vianočná besiedka- druháci
- Šaliansky Maťko
- Karneval na 1.st.
- Beseda 2. ročníka
- Vianoce v 4.A
- Príroda plná vedomostí
- Fašiangy v 4.A
- Beseda v knižnici 2.C
- Hviezdoslavov Kubín 1.st.
- Veľkonočné súťaženie
- Exkurzia k hasičom
- Čítame s Osmijankom
- Matematický klokan
- Divadlo Babadlo
- 3.B Hviezdoslavov Kubín
- Hodiny geografie inak
- Stretnutie so škôlkármi
- Šaliansky Maťko 1.st.
- Dejepisná olympiáda- SR
- Dopravný deň druhákov
- MDD- športový deň
- Exkurzia po stopách štúrovcov
- Habakuky
- Pangea SR
- Červený Kameň
- Budapešť (7.A, 6.C)
- Tralaland (tretiaci)
- Biologická olympiáda
- Talent Trenčianskeho kraja
- 4.A v autoškole NOVA
- Návšteva škôlkarov
- Dopravná výchova
- Tu žijeme
- Flautový koncert
- Záverečné vystúpenie
- Naj... atlét štvrtého ročníka
Titanic
Dejepisná exkurzia Bratislava- TITANIC, 30.9.2015
Dňa 30.9.2015 sme na dejepisnej exkurzii v Bratislave prežili atmosféru začiatku 20.storočia a odhalili tajomstvo jedinečnej lode Titanic, ktorú 15.4.1912 postihla katastrofa, počas ktorej zahynulo 1500 osôb.
Na začiatku výstavy sme sa so žiakmi ôsmeho a deviateho ročníka zoznámili s históriou moreplavby, veľkými zámorskými objavmi, technickými vynálezmi a politickou situáciou vo svete, ktorá viedla k vzniku 1.svetovej vojny. Spoznali sme, v akej chudobe žilo množstvo ľudí pred vojnou a preto hľadali vysnívané bohatstvo v Amerike. Loď Titanic pre väčšinu predstavovala bezpečný a na tú dobu aj luxusný spôsob, ako sa do Ameriky dopraviť.
Každý návštevník výstavy pri vstupe obdržal „boarding pass- palubnú vstupenku“ s konkrétnym menom reálneho človeka, ktorý na Titanicu v dobe jeho katastrofy cestoval. Žiaci tak prežili prehliadku ako konkrétny cestujúci, dozvedeli sa, koľko mali rokov, do ktorej spoločenskej triedy tej doby patrili, kto boli ich najbližší príbuzní a či s nimi do Ameriky cestovali, v akých podmienkach boli na lodi ubytovaní, ako trávili voľný čas na lodi a podobne.
Počas prehliadky výstavných miestností sme videli krátky dokument o stavbe Titanicu, o jeho technických parametroch a novinkách, o ľuďoch, ktorí takýto zaujímavý projekt uskutočňovali a uvádzali do reálneho života. Zároveň sme si prezreli konkrétne súčiastky lode, spoznali, akým spôsobom bola technicky budovaná a zároveň esteticky skrášľovaná, aby predstavovala unikát lode tej doby čo do veľkosti i modernosti. Dozvedeli sme sa údaje o počte cestujúcich a informácie o lodnej posádke. Videli sme rekonštrukciu kajút prvej a tretej triedy, rekonštrukciu luxusnej jedálne a schodiska. Spoznali sme významné osobnosti tej doby, ktoré na lodi cestovali. Pozreli sme si mnohé osobné predmety cestujúcich, ktoré sa podarilo z Titanicu zachrániť. Zažili sme hluk strojovne a následnú úzkosť pred naozajstným a reálnym nešťastím, keď loď narazila do ľadovca. Čo nás osobitne zaujalo, bola možnosť dotknúť sa kusu ľadu, ktorý predstavoval chlad vody, v ktorej mnohí cestujúci vplyvom podchladenia zahynuli. Počuli sme aj príbehy o hrdinskom správaní viacerých pasažierov, ktorí pomáhali iným aj za cenu straty vlastného života. Zaujali nás dojímavé zážitky tých, ktorým sa podarilo katastrofu prežiť a dúfali sme, že aj naša osoba z palubného lístka bude medzi nimi.
V poslednej časti výstavy sme boli oboznámení s tým, ako bol vrak lode objavený po sedemdesiatich troch rokoch v hlbinách Atlantického oceánu, o zachraňovaní predmetov, ktoré nám môžu viac priblížiť plavbu na tejto lodi, cestujúcich, posádku i hrôzu katastrofy. Boli sme smutní, keď sme zistili, že zvyšky Titanicu časom vplyvom prostredia v oceáne úplne zaniknú.
Vyvrcholením našich zážitkov bolo, keď sme si mohli na obrovskej nástenke pozrieť zoznam s menami osôb, ktoré katastrofu neprežili a konečne sa dozvedieť, ako to s nami, teda s naším cestujúcim, skončilo. Veľmi sme sa potešili, keď sme zistili, že nešťastie sme prežili. Naopak, zosmutneli sme pri zistení, že plavba pre nás neskončila dobre. O chvíľku však smútok prešiel a všetkým nám zostali nezabudnuteľné zážitky na to, čo sa odohralo pred desiatkami rokov vo svete a vodách Atlantického oceánu.
viď fotoalbum
Jana Peniažková