• Mochovce

• Naši deviataci v Atómovej elektrárni Mochovce

Počas príjemného a teplého septembrového dňa 19.9.2024 sa žiaci 9.ročníka zúčastnili exkurzie do AE v Mochovciach. Tematicky bola exkurzia zameraná na fyzikálne a chemické javy v jadrovej energetike. V ENERGOLANDE, ako je pomenovaná interaktívna prehliadka našej AE Mochovce, mohli žiaci vidieť rôzne interaktívne sekcie. Veľmi zaujímavou časťou je 3D film o histórii ľudstva so zameraním na energetické zdroje a jeho vývin až do budúcnosti. V jednotlivých častiach boli zobrazené porovnania výroby elektrickej energie jadrom a inými spôsobmi. Hlavne v súčasnosti, keď sme na prahu veľkej energetickej krízy, je to veľmi dôležité. Slovenská republika dokáže vyrobiť z jadra dostatok elektrickej energie pre svojich obyvateľov a po dostavbe a spustení štvrtého bloku môže elektrickú energiu predávať na európskom trhu. Čo je však veľmi nezanedbateľné, jadrová energia je klimaticky aj ekologicky čistý zdroj v porovnaní s inou výrobou elektrickej energie. Taktiež deti zaujímalo simultánne riadenie jadrovej reakcie v jadrovom reaktore, kde mohli napríklad samostatne ostreľovať neutrónmi jadro uránu. Po absolvovaní programu žiaci odchádzali plní dojmov a zážitkov z jadrovej energetiky, kde samozrejme nechýbala ani zábava. Možno to niektorých osloví tak, že raz budú jadrovú fyziku študovať a uplatnia sa na trhu či už ako vedci, alebo energetici.

Mgr. Miroslav Libič