2011/2012

Európsky deň jazykov

EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV 26. 9. 2011

Už vás niekedy napadlo, že človek toho môže objaviť oveľa viac, keď rozpráva trošku nemecky, anglicky či francúzsky alebo čínsky?  Veď znalosť jazyka otvára dvere a je užitočná pre každého a nikto nie je ani príliš mladý, ani príliš starý na to, aby sa nejaký cudzí jazyk naučil a využil to k svojmu prospechu.

To všetko sme si pripomenuli aj na našej škole dňa 26. septembra. Práve tento deň bol už 10 krát venovaný oslave európskych jazykov. V celej Európe sa konali mnohé akcie, ktoré mali povzbudiť ľudí k študovaniu nového jazyka alebo zlepšiť si svoje jazykové schopnosti.

A naša škola nebola výnimkou. V učebni angličtiny sa žiaci  na chvíľu ocitli vo Veľkej Británii. Ich úlohou bolo prejsť piatimi stanovišťami a na každom z nich odpovedať na zaujímavú otázku. Pre nich však  bolo hračkou zistiť podľa indícií, kto je hlavou britskej monarchie, z akých farieb sa skladá britská vlajka, či to, že neodmysliteľnou súčasťou štedrovečerného stola nie je kapor ale moriak. Okamžite vedeli i to, aký strašidelný sviatok sa slávi na jeseň v tejto krajine.

Ostatní žiaci  začali riešiť stanovišťa v nemeckej učebni, ktoré boli zamerané na nemecky hovoriace krajiny. V skupinkách museli vypracovať úlohy na šiestich  stanovištiach. Prvé štyri stanovišťa boli venované mestám, známym osobnostiam a rôznym značkám, ktoré pochádzajú z Nemecka. Cieľom ďalšej úlohy  bolo, aby si žiaci, ktorí sa len teraz začali učiť nemecký jazyk uvedomili, koľko nemeckých slovíčok už ovládajú na základe ich podobnosti s anglickými či slovenskými slovami.     Na poslednom stanovišti si žiaci vypočuli nemecký rap a mali  doplniť text piesne.

Posledná učebňa bola venovaná Rusku a ruskému jazyku.

Výučba anglického aj nemeckého jazyka a od tohto školského roku aj ruského jazyka je na našej škole na vysokej úrovni a je len na žiakoch do akej miery  to využijú.

viď. fotoalbum